جزیره کیش، جزیره ای مملو از آرامش و زیبایی است. این امنیت و آرامش همانطور که انسان ها را به سمت خود میکشاند، باعث شده است که برای سالیان متوالی در سواحل زیبا و بی نظیر خلیج فارس آبزیان متنوع، از جمله لاک پشت های دریایی کیش در آن زندگی کنند. لاک پشت ها انواع گوناگونی دارند که دو گونه کمیاب از آن ها در جزیره کیش، این سرزمین رویایی وجود دارند. بسیاری از علاقه مندان به طبیعت و دوستداران حیوانات مشتاقانه به بازدید از این لاک پشت ها میروند.

مختصری درباره لاک پشت های دریایی

از میان بی شمار جاذبه های گردشگری کیش میتوان به وفور لاک پشت ها در این جزیره، به خصوص هنگام غروب خورشید اشاره کرد. لاک پشت نوک دار و لاک پشت سبز دو گونه از این لاک پشت ها هستند. لاک پشت های سبز اکثرا برای پیدا کردن غذا خود را به آب های خلیج فارس میرسانند ولی لاک پشت های نوک دار یا همان پوزه عقابی که در حال منقرض شدن هستند، از اواخر زمستان تا اواسط تابستان به غرب و جنوب جزیره می آیند تا تخم گذاری کنند. این لاک پشت ها در طول هر فصل ۳ بار و به فاصله زمانی ۱۵ روز یک بار تخم میگذارند و تقریبا دو ماه طول میکشد تا لاک پشت ها متولد شوند. سپس محیط بانان آن ها را به طرف آب هدایت میکنند. بچه لاکپشت ها پس از بالغ شدن بازمیگردند تا در زادگاه خود تخم گذاری کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که مشاهده این روند برای گردشگران وجود دارد. مسافران میتوانند پس از هماهنگی با مرکز حفاظت و مونیتورینگ در فصل تخم گذاری، در هنگام شب همه مراحل را به تماشا نشینند. لاکپشت های پوزه عقابی مانند مرجان ها از اهمیت بالایی برای سازمان های مربوطه برخوردارند چرا که نقش مهمی را در محافظت از سلامت اکوسیستم دریا ایفا میکنند.

در ضلع جنوبی و غربی جزیره کیش، در حوالی دماغه غربی، لاک پشت های بزرگ و عظیم الجثه زیست می کنند و به آسانی از بالای دیوارهای ساحلی دیده می شوند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید لاک پشت ها اولین چرخه اکوسیستم دریایی را تشکیل می دهند و برای بقای نسل انسان، وجودشان واجب است. در حقیقت این موجودات مسئول توازن زیست محیطی می باشند و نبودن آن ها انسان را با فاجعه ای وحشتناک روبرو خواهد کرد. لاک پشت ها، کروکودیل ها و مارمولک ها مهره دارانی هستند که از ۲۰۰ میلیون سال پیش پا به چرخه حیات گذاشتند و قدمت آن ها بیشتر از سایر خزندگان است. لاک پشت ها و مارهای دریایی تنها خزندگانی هستند که با زندگی در آب سازش دارند اما با این وجود همچنان با خشکی در ارتباط هستند و برای تخم گذاری به سواحل شنی رفته و برای تنفس به سطح آب می آیند. یکی از مواردی که شاید برای مسافران تور کیش جالب باشد غذای لاک پشت ها است که از عروس دریایی، اسفنج ها، لارو سخت پوستان و نرم تنان و گیاهان دریایی و … تغذیه می کنند. لاک پشت های دریایی در سواحل شنی تخم گذاری می کنند چون سواحل جنوب شرایط مناسبی ندارند و همین امر باعث محدود شدن محل تخم گذاری لاک پشت ها می شود.

لاک پشت های دریایی کیش و توصیه هایی درباره آن ها

*به منظور محافظت از لاک پشت های دریایی به تعدادی توصیه درباره آن ها توجه کنید.

*در هنگام قایقرانی بسیار مواظب لاک پشت هایی که برای تنفس به سطح آب می آیند باشید.
*از شنا کردن در اطراف آنها یا دست زدن به آنها خوددارى نمایید.
*از رفت و آمد در زیستگاه لاکپشتها خودداری کنید.
*از ریختن زباله و پسمانده در دریا خودداری نمایید.
*موقع غواصی از تعقیب لاک پشتها خودداری نمایید.
*از دست زدن به تخم لاک پشت ها و یا برداشتن آنها بپرهیزید