جزیره ی زیبای کیش در فاصله ی ۸ کیلومتری جنوب غربی بندر عباس در بین آبهای خلیج فارس واقع شده است. این جزیره ی زیبا که همه ساله در تمامی فصول سال مسافرین خاص خود را داراست دیدنی ها و جاذبه های بیشماری برای تمامی عزیزان دارد. در سواحل شرقی این جزیره پوشش های مرجانی یافت میشود که برای علاقه مندان به غواصی بسیار قابل توجه می باشد. غواصی در کیش در تمامی فصول سال امکان پذیر می باشد و برای افرادی که مبتدی هستند و آموزش کافی را ندیده اند قسمت های کم عمقی وجود دارد که امکان غواصی به این افراد را نیز می دهد و همچنین برای افرادی که علاقه به یادگیری غواصی دارند، کلاسهای آموزشی نیز وجود دارد و این دلیل باعث شده که این جزیره نامی مطرح در رابطه با غواصی داشته باشد. در ادامه ی متن به بخشهایی که امکان غواصی در آنها وجود دارد می پردازیم که اصطلاحا به این مناطق سایت گفته میشود.

بیگ كورال و ژوراسیك پارك

بیگ کورال و ژوراسیك از سایت‌های بسیار زیبا دارای اکوسیستمی غنی برای غواصی می باشد و مناسب است برای ایرانیان و حتی توریست های عزیزی که به این جزیره سفر میکنند. این مکان دارای تنوع بسیار زیادی برای آبزیان می باشد و عمق این سایت در مد کامل برابر با ۵-۹ متر و در جزر کمتر از ۶ متر میگردد. انواع ماهی هایی که در این سایت یافت میگردد: جراح، دختر ناخدا، هامور، جاش، ساردین، باراکودا، تن، اژدر ماهی، موری ایل، استون فیش، اسکورپیون، دلقک و ریف شارک و سفره ماهی میباشد که جلوه ی خیره کننده ای به این مکان داده اند. مرجانها در قسمت شمال و جنوب این سایت پوشش داده شده اند که در قسمت شمالی با تراکم کمتر و در قسمت جنوبی با تراکم بیشتری وجود دارند و مانند دیوار نازکی اطراف ساحل را در برگرفته اند. برای استفاده این این سایت میتوان به مراکز غواصی مراجعه نمود و یا از قایق های مخصوص غواصی استفاده نمود. در منطقه آبی بیگ کورال آبزیان بسیار کوچک و جذابی یافت میشوند. از جمله: میگوها، خرچنگها و حتی عنکبوتهای دریایی. این فضا به حدی زیبا بوده که برای عکاسی بسیار مناسب و قابل توجه خواهد بود. البته لازم به ذکر است که عکاسی مایکرو برای این مناطق مناسب است. متاسفانه به دلیل بی توجهی مسئولین به این بخش پوشش مرجانی آن بسیار آسیب دیده است و بطور نسبتا کاملی از بین رفته است و همچنین به دلیل برداشتهای غیر مجاز و لنگر اندازی بیجا این فضا مورد تخریب قرار گرفته است.

ساترن كرك

این سایت از مناطق بسیار زیبای تور کیش بوده است اما به دلیل دور بودن بسیار کم مورد پسند مسافران قرار گرفته میشود. عمق این سایت به حدود ۲۰- ۲۳ متر میرسد. برای دستیابی به این سایت حتما باید با قایق به این مکان دست پیدا کنید. از آبزیانی که در این سایت یافت میشوند میتوان به: باراكودا، بلك تیپ و خفاش ماهیان اشاره کرد. این مکان برای افراد مبتدی مناسب نمی باشد، زیرا جریان آب به صورتی می باشد که فقط افراد متبحر میتوانند در این آب برای غواصی لذت کافی ببرند.

كشتی داما

کشتی داما در ۳۵ متری آبهای نیلگون خلیج فارس در بخش جنوب شرقی کیش واقع شده است. بنا به هر دلیلی امروز این کشتی به صورت مصنوعی زیستگاه آبزیان گشته و بخش جدید و نویی را برای افرادی که تمایل به غواصی دارند بوجود آورده است. غواصی در اطراف این کشتی نیاز به مهارت ندارد اما برای وارد شدن به این کشتی باید در دوره ی تخصصی کشتی های غرق شده تخصص کافی را داشته باشید. در صورت تمایل برای ورود به داخل کشتی از قسمت کابین فرماندهی این کار امکان پذیر است. از طریق راهروهای پشتی به کابین فرماندهی و پس از عبور به آشپزخانه و خوابگاه میروید. در ادامه پروانه کشتی وجود دارد که منطقه ای بسیار زیبا برای عکاسی می باشد. این قسمت در ۳۲ متری سطح آب قرار دارد و از آبزیان این منطقه میتوان به خفاش ماهیان، باراکودا، انواع سنگسر، سرخو و نیز اژدر ماهیان اشاره نمود. این منطقه بسیار مناسب برای آموزش دوره کشتی های غرق شده می باشد.